Hood River boys snap long, frustrating streak

Jesuit girls claim team title
By Cliff Pfenning, oregonsports.com

GOVERNMENT CAMP - Hood River Valley, led by a dominating performance from its boys team, won the combined title for the first time in more than 15 years at the Oregon Interscholastic Ski Racing Association state finals Thursday and Friday at Mt. Hood Meadows.

Colton Swearingen won the giant slalom and finished third in the slalom to claim the boys individual title and lead the boys team to the top combined finish.

Hood River's girls got a seventh-place finish from Morgan Nance, but its depth helped it finish second in the team standings.

Mckenzie Burns of West Linn won the giant slalom and finished third in the slalom to claim the girls individual title.

Jesuit won the girls combined title, but its boys team finished sixth and it took third in the combined standings, one spot behind 2009 state champion Summit.

Oregon Interscholastic Ski Racing Association
State Championships, March 4-5
Mt. Hood Meadows


BOYS-GIRLS COMBINED
1. Hood River Valley, 2. Summit, 3. Jesuit, 4. Bend, 5. South Eugene, 6. West Linn, 7. Oregon Episcopal, 8. Ashland, 9. Southridge, 10. Lake Oswego, 11. Corvallis, 12. Lakeridge, 13. Sunset.

INDIVIDUAL
GIRLS
SLALOM
1. Ricki Swearingen, Hood River Valley, 1:27.33; 2. Alicia McCord, Oregon Episcopal, 1:30.85; 3. Mckenzie Burns, West Linn, 1:30.89; 4. Dena Horstkotte, Jesuit, 1:31.29; 5. Ciara Timm, Bend, 1:31.93.
GIANT SLALOM
1. McKenzie Burns, West Linn, 1:53.92; 2. Ciara Timm, Bend, 1:53.92; 3. Ellie Mattson, South Eugene, 1:54.15; 4. Kate Puddy, Mountain View, 1:55.18; 5. Morgan Nance, Hood River Valley, 1:56.08.
COMBINED
1. Mckenzie Burns, West Linn; 2. Ciara Timm, Bend; 3. Alicia McCord, Oregon Episcopal; 4. Kate Purdy, Mountain View; 5. Anna Rischitelli, Oregon Episcopal; 6. Kori Coggin, Bend; 7. Morgan Nance, Hood River Valley; 8. Tessa Yost, Jesuit; 9. Maddie Chaves, Ashland; 10. Angelina Mayer, Summit.
TEAM COMBINED
1. Jesuit, 2. Hood River Valley. 3. Summit, 4. Bend, 5. Oregon Episcopal.

BOYS
SLALOM
1. Christian Schuster, Summit, 1:16.08; 2. Jordan Schiemer, Summit, 1:16.23; 3. Colton Swearingen, Hood River Valley, 1:17.26; 4. Mark Whittier, Churchill, 1:17.89; 5. Steven Lantz, Southridge, 1:18.11.
GIANT SLALOM
1. Colton Swearingen, Hood River Valley, 1:48.58; 2. Alex Ramsey, West Linn, 1:50.30; 3. Kristoff Fowler, Hood River Valley, 1:51.85; 4. Pierce Whalen, Hood River Valley, 1:52.78; 5. Juhyun Shin, South Eugene, 1:52.84.
COMBINED
1. Colton Swearingen, Hood River Valley; 2. Christian Schuster, Summit; 3. Alex Ramsey, West Linn; 4. Mark Whittier, Churchill; 5. Juhyun Shin, South Eugene; 6. Pierce Whalen, Hood River Valley; 7. Theo Wogan, Klamath Union; 8. Tommy Keil, Grant; 9. Nick Wogan, Klamath Union; 10. Froncisco Soldevilla, Lake Oswego.
TEAM COMBINED
1. Hood River Valley, 2. Summit, 3. South Eugene, 4. West Linn, 5. Klamath Union.

Comments